39 års
Erfarenhet!
 

gotland_visby.jpg

Följ med till Gotland – rosornas ö! Enligt gutesagan är Gotland en förtrollad ö. I verkligheten är den inte mindre bedårande. Dess vackra natur är en solig strand intill en blommande äng eller en vindpinad martall på stenig mark. Den är en öppen åker eller en snårig skog. Den är höga orubbliga stenformationer eller mjuka vajande vallmofält. Den är och förblir vad man själv uppskattar och minns. Med oss på Gotland är förutom vår egen reseledare även lokalguiden och Gotlandsprofilen Anna Ulmstedt, som sommarpratat i radio! OBS! Hos oss ingår entréerna!

Dag 1
I trakten av Växjö stannar vi för förmiddagsrast. Genom Småland går färden till Oskarshamn, varifrån färjan som ska ta oss till Visby avgår. För att göra överfarten så behaglig som möjligt har vi reserverat vilstolar i aktersalongen. Innan dess har vi fått tid för lunch i Oskarshamn och kanske någon även passat på att titta på Döderhultarns trägubbar och trägummor. Ombord på färjan finns möjlighet till förtäring. Efter tre timmars seglats ankommer vi så till Visby, ”Rosornas och ruinernas stad”. Med bussens hjälp tar vi oss den korta sträckan till vårt hotell, Solhem, som ligger centralt, strax utanför ringmuren. Aftonens middag avnjutes på hotellet. Måhända lockar en kvällspromenad i ett sommarfagert Visby...?

 

Dag 2-3
En av dagarna på Gotland kommer vi att tillägna öns norra delar, en dag de södra. Vi skall färdas norrut mot Fårö – fårens och kändisarnas betesplats! Färden går genom skog med vindpinade tallar i ett solmättat landskap där vi här och där ser lambgifter - stall för utegångsfåren - som oaser i en vildmark. På Skymnings Gård, som har landets största besättning av Gotlandsfår, gör vi ett trevligt stopp. Med den lilla färjan över Fårösund tar vi oss till Fårö där vi bl a ser Sveriges största raukfält – Langhammars och känner Östersjöns svalka vid naturreservatet Ulla-haus vidsträckta sanddyner. Efter ett besök på det förnämliga friluftsmuseet i Bunge vänder vi åter mot Visby. Vi kommer så småningom till Lauterhorns raukar på västra sidan av ön. Som en ram kring tavlan dekorerar de krypande enbuskarna det vita kalklandskapet.
Under dagen besöker vi också de berömda Lummelundagrottorna – en underjordisk sagovärld med egendomliga droppstensformationer. Färden söderut går mot en av Gotlands mest natursköna trakter. Via den vackra kustvägen vid Kettelvik, där man förr tillverkade slipstenar för hand, kommer vi till Hoburgen. Här på sydspetsen av ön står de fyra ”burgarna”, varav den mest kända är Hoburgsgubben. Strandremsan på södra delen består av raukar i söndervittrade kalkstensbranter – ett nytt exempel på hur naturen vill fascinera och skänka oss förunderliga upplevelser. Vi väljer en annan väg tillbaka mot Visby och stannar till vid Öja medeltida kyrka, som är en av Gotlands största kyrkor och berömd för sitt krucifix från 1200-talet. På vår väg norrut passerar vi också öns äldsta krukmakeri Ethelhem och ruinerna av Roma kloster, som anlades av cisterciensermunkar 1164. En av dagarna kommer vi att göra en gemensam stadsvandring i Visby, som ju har en spännande historia att berätta. Förutom den välbevarade stadsmuren finns här mer än 200 medeltida byggnader. 1995 blev staden världskulturarv. Vår avslutningsmiddag intas i trädgården vid St Nicolai ruin och bjuder på lamm grillat över glödande kol – en festlig ”final” på en härlig Gotlandsvistelse!

 

Dag 4
En god frukost inleder dagen. Det är skönt att njuta ytterligare några timmar av Visby innan vår färja avgår. Vid 11-tiden lämnar vi Gotland. Ombord på färjan finns det självfallet möjlighet att inta någon form av måltid. Väl framme i Oskarshamn tar vi åter plats i bussen och anträder färden hemåt mot Skåne. Utfärder ingår!

JÖRNs RESOR AB,

Regementsgatan 20,
211 42 Malmö

 

Tel.
040-787 00
042-28 17 00
044-21 85 00
Fax. 040-798 00
info@jorns.se

Boka Direkt
Aktuellt
2010-08-06
We Will Rock You!
Höstens musikalupplevelse på Cirkus i Stockholm är här!
...
2010-07-12
Jul- o nyårsfirande mm!

Nu finns våra jul- och nyårsresor uppe för bokning!

...
2010-06-24
Costa Tropical 2011!

Nu kan Du boka nästa års härliga långresa!

...
2010-02-17
Kalabrien med flyg!

En resa inspirerad av "Solens mat"! Kalabriska delikatesser! Vi provar vin, likör, ost, mm!

...
2010-02-12
Artister klara!

Nu är det klart att bl a Lill-Babs och Lill Lindfors kommer till TaubeSpelen!

...
2010-01-26
Passionsspelen - extra!

Nu kan vi erbjuda ytterligare en resa till Oberammergau!

...
Jämför oss gärna!
Hos oss ingår det mesta! Halvpension på centrala hotell, reseledare, utflykt-er, flera inträden, förbok-ad sittplats i bussen mm!
JÖRNs katalog som pdf!
Här kan du inom kort ladda ner vår katalog i pdf-format!