41 års
Erfarenhet!
 

weihnachtsmarkt_dre_web.jpg

Välkommen till Striezelmarkt, Tysklands äldsta julmarknad! Redan 1434 hade denna traditionsrika och populära julmarknad premiär! En ljusklädd gran, ”Pflaumentoffel”, och den högsta julpyramiden i världen gör marknaden unik. Hela Dresden går i julens tecken. Trädsniderier, lergods, munblåsta julgranskulor och bakverket Dresdner Christstollen (Striezel), som gav namn åt marknaden, är bara en del av utbudet. Stadens fantastiska kulturella arv med Semperoperan, Zwinger, Frauenkirche mm, en annan. Från vårt 4-stjärniga hotell, nybyggda InterCityHotel, har vi nära till det mesta! Utflykt till Meißen sätter ytterligare guldkant på vår resa.

Dag 1
Rustade för julkommersen lämnar vi på morgonen Malmö och beger oss mot färjelägret i Gedser. Genom Mecklenburg-Vorpommern och Brandenburg går färden vidare söderut in i Sachsen och vi närmar oss tidig kväll Dresden, där vi ska inkvartera oss på centralt belägna InterCityHotel. Efter att ha tvättat av oss resdammet serveras vi så småningom en god middag. Ca 62 mil.

 

Dag 2
En fantastisk stad ligger för våra fötter! Zwinger - slottet som ingen har bott i, Frauenkirche och Hofkirche är bara några av de många vackra byggnader som staden förfogar över. På Staatsoper har bl a ”Tannhäuser” och ”Den flygande Holländaren” haft världspremiär. En gemensam stadspromenad ger oss en god introduktion till Dresden och dess spännande historia. Därefter har vi tid att på egen hand strosa runt, besöka något museum och förstås botanisera bland marknadsstånden på Striezelmarkt och de andra julmarknaderna som ramar in gator och torg. Flanera längs ”Julmilen” som binder samman marknaderna på Prager Straße och Münzgasse, ta del av det medeltida adventsspektaklet vid slottet och låt dig väl smaka av diverse julgottor. Utbudet är som staden – imponerande! Kvällens trerätters middag serveras på gemytliga Altmarktkeller.

 

Dag 3 Utflykt till Meißen
Dagen disponeras på egen hand i Dresden, om man inte föredrar att följa med på en utfärd till charmiga grannstaden Meißen, världsberömt för sitt porslin. Redan 1710 inrättades här Europas första porslinsfabrik! Utöver julmarknadens digra utbud lockar säkert ett besök på porslinsmuseet eller i pampiga Albrechtsburg, som inrymmer kurfurstepalats och katedral. Ca 6 mil.

 

Dag 4
Efter frukost lämnar vi ett stämningsfullt Dresden och tar oss i rask takt norrut mot Rostock. Stopp för lunch, bensträckare och inköp görs innan vi slutligen lämnar Tyskland till förmån för Danmark. Vid 21-tiden beräknas vi vara åter i Malmö. Ca 62 mil.

JÖRNs RESOR AB

Regementsgatan 20
211 42 Malmö

040-787 00
042-28 17 00
044-21 85 00

Nytorget 1
442 32 Kungälv
0303-139 00
031-139 333
info@jorns.se



Boka Direkt
Aktuellt
2011-11-14
Reseträff i Tyskland!

4:e upplagan av vår reseträff är nu bokningsbar online!

...
2011-11-09
Slottsvistelse i Ungern!

Upplev Ungern med JÖRNs och Hemmets Journal!

...
2011-10-25
Chelsea Flower Show

Följ med JÖRNs & Hemmets Journal till England!

...
2011-10-06
Holland m blomstertåget!

Nu kan du boka vår populära resa Holland med blomster-tåget!

...
2011-09-12
Ny storhelgsbroschyr!

Här finner Du årets jul- & nyårsresor samt påsk- och midsommarresor 2012!

...
Jämför oss gärna!
Hos oss ingår det mesta! Halvpension på centrala hotell, reseledare, utflykt-er, flera inträden, förbok-ad sittplats i bussen mm!

JÖRNs katalog som pdf!
Här kan du inom kort ladda ner vår katalog i pdf-format!